HERDSA Life Members

You are here

Life member since July 1984

At the 1984 conference Peter Karmel was elected to life membership in recognition of his distinguished contribution to Australian tertiary education.... Read more

Life member since July 1982

Dr. Ilma Brewer was elected an Honorary Life Membership in recognition of her research and development activities in the teaching of science. Ilma has had... Read more

Life member since July 1981

Barbara Falk was elected an Honorary Life Membership in recognition of her contribution to staff development. In August 1980 Barbara Falk was awarded the... Read more

Life member since July 1978

Kol Star was elected an Honorary Life Membership in recognition of his work in establishing the Society. Kol graduated from the University of Melbourne... Read more

Pages